Zabieg gastroskopii

Gastroskopia to badanie na które kieruje zazwyczaj lekarz rodzinny albo gastrolog. Przyczyną zrealizowania rzeczonego badania są bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, zgaga, problemy z przełykaniem. Gastroskopia jest jednym z trudnijeszych i u pacjentów wznieca olbrzymi stres. Na parę dób przed zabiegiem trzeba zrezygnować z leków przeciwbólowych. Przed zabiegiem przez osiem godzin nie wolno nic jeść. 4 godziny przed badaniem nie wolno jeść, pić, nic żuć. Przed przeprowadzeniem zabiegu gardło pacjenta zostaje znieczulone. Później pacjent układa się na boku, dostaje specjalny ustnik, który można zagryzać i stanowi on ochronę aparatu. Lekarz wprowadza przewód aparatu przez usta i gardło. Te początkowe momenty są najtrudniejsze, ponieważ może pojawić się odruch wymiotny, pacjent ma uczucie duszenia się. Później jest już łlepiej, trzeba natomiast spokojnie oddychać. Jeśli zachodzi potrzeba lekarz pobiera próbkę wycinka do badania histopatologicznego. Następnie następuje usunięcie aparatu, które jest szybkie i bezbolesne. mocno ślini się. Zabieg trwa do pięciu minut, następnie należy poczekać na opis. Jeszcze przez około dwie godziny po badaniu należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Po zabiegu gastroskopii moze boleć gardło.

Badanie to jest bezbolesne. Jednakże gastroskopia jest dość nieprzyjemnym badaniem, więc u wielu osób wzbudza dyskomfort psychiczny. Jak przygotować przed tym badaniem? Należy przygotować się zarówno od strony psychicznej, jak i medycznej. Nastawmy się pozytywnie i postarajmy się uspokoić przed badaniem. Ważne jest to, byśmy nie ulegali lękowi. W trakcie przeprowadzania badania słuchajmy instrukcji i poleceń oraz współpracujmy z osobą przeprowadzającą badanie. Pamiętajmy też, że istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu w ramach NFZ w krótkim znieczuleniu które może mieć charaker miejscowy lub ogólny. Trzeba pamiętać, że na gastroskopię powinniśmy udać się na czczo.

Choroba refluksowa żołądka i przełyku to nader często występująca choroba. Niestety znaczna część chorych w ogóle nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu. W przypadku gdy mamy wracające lub długo trwające problemy takie jak częste odbijanie, pieczenie, bóle brzucha powinniśmy udać się po poradę do lekarza rodzinnego. Refluks to choroba, polegająca na tym, że cofa się treść żołądkowa. W żołądku znajduje się bardzo silny kwas, który cofając się do przełyku powoduje podrażnienie jego powłok, które są nieprzystosowane do kontaktu z kwasem żołądkowym. W celu złagodzen skutkówa objawów refluksowych podaje się leki z grupy IPP czyli inhibitory pompy. Refluksem powienien zająć się lekarz gastrolog. Istotnym elementem w przypadku choroby refluksowej jest prawidłowa dieta. W przypadku choroby refluksowej niejednokrotnie wykonuje się gastroskopię.

Najlepszą metodą stwierdzenia choroby wrzodowej, poza rzetelnym wywiadem jest przeprowadzenie gastroskopii. 

https://medpolonia.com.pl/szpital/endoskopia/kolonoskopia-i-gastroskopia-poradnik